Aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony

Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji Światowego Dnia Chorego.

Drodzy Bracia i Siostry!

Uroczystości Jubileuszu 225-lecia istnienia naszej diecezji gromadzą poszczególne grupy wiernych na jubileuszowych celebracjach, będących dziękczynieniem za dzieje Kościoła lokalnego. W najbliższym czasie, bo w piątek 11 lutego, kiedy w liturgii wspominamy NMP z Lourdes, będziemy przeżywać Światowy Dzień Chorego, wpisany w wydarzenia Jubileuszu naszej diecezji.

Ojciec święty Benedykt XVI w tradycyjnym orędziu z tej okazji napisał m.in: "Jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to zwłaszcza słaby, cierpiący i potrzebujący opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony" (Benedykt XVI, Orędzie na XIX Światowy Dzień Chorego, wstęp).

Słowa te brzmią szczególnie mocno i mobilizująco w obecnym czasie. Trzeba, abyśmy 11 lutego, jako żywa wspólnota Kościoła, stanęli duchowo i fizycznie przy chorych: przebywających w szpitalach, w domach opieki, hospicjach i przy tych, którzy chorują i cierpią w swoich domach i mieszkaniach, otoczeni opieką najbliższych. Wszyscy oni, w tym wyjątkowym dniu, mają prawo do naszej obecności przez modlitwę, życzliwość i troskę. W ten sposób przybliżymy się wszyscy do jubileuszowego źródła Bożej łaski, aby święty czas, który jest nam dany, przyniósł nam głębokie poczucie więzi ze wspólnotą Kościoła, z jej cierpiącą cząstką i z jego Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym Panem.

Jest to również okazja, aby skorzystać z przywilejów odpustowych udzielonych na Rok Jubileuszowy przez Penitencjarię Apostolską. Zgodnie z dekretem wydanym przez Panitencjarię wszyscy, którzy ze skruszonym sercem, pobożnie oddadzą się dziełom miłosierdzia zaproponowanym przez Biskupa Tarnowskiego mogą zyskać odpust cząstkowy. Niech tym szczególnym dziełem miłosierdzia będzie w Roku Jubileuszowym posługa względem chorych i cierpiących.

Bracia i Siostry!

Zachęcam Was serdecznie, abyście z głębi serca zwrócili się ku osobom chorym i pomogli im przeżyć we wspólnocie dzień ich jubileuszowego świętowania. Zapraszam więc chorych, ich rodziny i opiekunów 11 lutego do tarnowskiej katedry na Mszę świętą o godz. 10.30. Głównym celebransem tej Eucharystii będzie nasz rodak z Rzymu, arcybiskup Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Zaś chorzy przebywający w szpitalach, niech skierują się w tym dniu do szpitalnych kaplic, gdzie również, w godzinach podanych przez księży kapelanów, sprawowana będzie jubileuszowa Eucharystia.

Natomiast diecezjan obłożnie chorych, którym cierpienie nie pozwala opuścić łóżka, mieszkania czy szpitalnej sali, zapraszam do duchowego uczestnictwa we Mszy świętej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa, która sprawowana będzie w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie 11 lutego o godz. 18.30. Będzie ją transmitowało nasze diecezjalne radio RDN Małopolska.

Drodzy!

Na koniec moje pasterskie pozdrowienie przesyłam wszystkim chorym, cierpiącym i dźwigającym z trudem krzyż swojego życia. Ich rodzinom i opiekunom przekazuję zaś słowa papieskiego orędzia: "w twarzach osób chorych umiejcie zawsze dostrzegać Oblicze oblicz, czyli Chrystusa" (Benedykt XVI, Orędzie na XIX Światowy Dzień Chorego, 5).

Wszystkim udzielam błogosławieństwa, które wypływa z życiodajnej Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa - niech Was błogosławi, strzeże i uzdrawia Bóg Wszechmogący: + Ojciec i Syn, i Duch Święty!

bp Wiktor Skworc

Tarnów, 3 lutego 2011 r.