Zawsze należy mieć świadomość, że misje są sprawą wiary...
Komunikat Biskupa Tarnowskiego na rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego

 

Dzisiejszy, Światowy Dzień Misyjny, jest okazją do uświadomienia wszystkim tworzącym wspólnotę Kościoła, odpowiedzialności za losy Ewangelii i ewangelizację świata.

Patrzymy na nią z pespektywy 20. rocznicy ogłoszenia przez Jana Pawła II misyjnej encykliki "Redemptoris missio", a także w kontekście wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce. Najpierw aktualnego roku duszpasterskiego, który przeżywamy pod hasłem: "Bądźmy świadkami Miłości" oraz wyzwań nowego roku liturgicznego. Jego przewodnim mottem są słowa: "W komunii z Bogiem".

We wspomnianej encyklice, Jan Paweł II przypomniał, iż dzieło misyjne Kościoła wciąż trwa i jest sprawą wiary w Jezusa Chrystusa oraz, że żadna instytucja kościelna nie może się uchylać od obowiązku głoszenia Ewangelii. Tym samym jakiekolwiek kalkulacje ? w parafiach, zgromadzeniach zakonnych i diecezjach ? związane z logiką strat i zysków nie wchodzą w rachubę. W przeciwnym razie zadanie: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (por. Mt, 28, 19), powierzone Kościołowi przez Boskiego Misjonarza Jezusa Chrystusa, byłoby poddane ludzkiej interpretacji, a zaniechanie prowadzenia ewangelizacji miałoby znamiona zdrady, absolutnie niezgodnej z tradycją apostolską i dotychczasowym zaangażowaniem w dzieło głoszenia Ewangelii.

Kościół w Polsce, inspirowany nauczaniem encykliki "Redemptoris missio", wyzwania i zadania duszpasterskie określił jasno w dokumentach II Polskiego Synodu Plenarnego, a w tym co szczególnie dotyczy misji, odpowiedź znajdujemy w dokumencie "Misyjny adwent nowego tysiąclecia". Trzeba tylko ponownej lektury tego dokumentu i podjęcia wykonywania zawartych w nim wskazań na każdym poziomie działania duszpasterskiego.

Również pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, którym cieszymy się od 2005 r., sprzyja w naturalny sposób dziełu misyjnemu Kościoła, ponieważ już w pierwszych dniach pontyfikatu Ojciec Święty stwierdził, że na początku trzeciego tysiąclecia dzieło misyjne Kościoła jest wciąż aktualne.

W latach papieskiej posługi papież Benedykt XVI podarował Kościołowi wiele ważnych teologicznie dokumentów, jak encykliki "Deus Caritas est" i "Spe salvi", a także dokumenty o tematyce pastoralnej i do takich zalicza się coroczne papieskie orędzia misyjne. Ich wspólnym bogactwem jest chrystologiczne uzasadnienie misji i duszpasterska orientacja, która wskazuje na misje "ad gentes - do narodów" - jako na zwyczajne zadanie Kościoła powszechnego.

Szczególne miejsce nadaje Ojciec Święty Światowemu Dniu Misyjnemu, czyli Niedzieli Misyjnej. Ojciec Święty przypomina, że w tym dniu łączą się wszyscy - zebrani we wspólnotach parafialnych, zakonnych, ruchach kościelnych - w modlitwie za dzieło misyjne Kościoła, ożywiając współodpowiedzialność za przekazanie Dobrej Nowiny o zbawieniu i finansowo wspomagając tych, którzy głoszą Ewangelię w krajach pierwszej ewangelizacji. Jest to dzień "światowy", ogólno-kościelny, można nawet powiedzieć "papieski", bo uświadamia nam naszą odpowiedzialność za dzieło misyjne, które prowadzi Kościół na czele z Piotrem naszych czasów. Ofiary zebrane na całym świecie w Niedzielę Misyjną wspomagają misje, które pozostają pod opieką Ojca Świętego, a te w jego imieniu, poprzez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, wspomaga Kongregacja Ewangelizacji Narodów (por. RMis 84).

Tegoroczne orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI jest zbudowane wokół prawdy, że tworzenie wspólnoty kościelnej ma kluczowe znaczenie dla sprawy misji, bo tylko ona jest zdolna do misyjnego działania. A budowanie wspólnoty kościelnej dokonuje się przy stole Bożego słowa i Eucharystii, która prowadzi do dojrzałej wiary, a ta w naturalny sposób ukazuje innym osobom Jezusa Chrystusa.

"Chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12, 21) ? to wciąż aktualne pragnienie ponad 2/3 ludzkości, które może być zrealizowane jedynie wspólnym wysiłkiem przy głębokiej świadomości, że misje to sprawa wiary. Wiara prowadzi do odkrycia całej prawdy o Bogu, który jest miłością objawiającą się w Jezusie Chrystusie, Odkupicielu człowieka.

Dar modlitwy ? tak często podkreślany przez Benedykta XVI ? oraz inne ofiary duchowe i materialne, stanowią skarbiec solidarności każdego Kościoła diecezjalnego z całym Kościołem, a tym samym stanowią owocny sposób misyjnej współpracy.

Znaczące miejsce w nauczaniu papieskim przypada Papieskim Dziełom Misyjnym, a szczególnie Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, a ich współpraca, zdaniem Ojca Świętego, jest szczególnym świadectwem jedności, braterstwa i solidarności, nadającym wiarygodność zwiastunom Miłości, która zbawia.

Razem z papieżem Benedyktem XVI wyrażamy " uznanie misjonarzom i misjonarkom, którzy świadczą, często własnym życiem, o zbliżającym się Królestwie Bożym w najbardziej odległych i trudnych miejscach. Oni to, jako awangarda głosicieli Ewangelii, powinni być otoczeni przyjaźnią, bliskością i wsparciem każdego wierzącego. Niech "Bóg, który miłuje radosnego dawcę" (por 2 Kor 9,7), da im duchowy zapał i głęboką radość.

Wśród "awangardy głosicieli Ewangelii" są kapłani, siostry zakonne i świeccy pochodzący z naszej diecezji. Dziś szczególnie w 84. Światowy Dzień Misyjny pragnę przypomnieć posługę Sióstr św. Józefa w Kongo, w sercu Afryki, trwającą już 35 lat. To w imię Chrystusa, Jedynego Zbawiciela Człowieka, i w imię Kościoła Siostry głoszą Ewangelię, opiekują się dziećmi i młodzieżą, leczą chorych na trąd, prowadząc dla nich szpital w stolicy kraju - Brazzaville. Za ich nieoceniony wkład w dzieło ewangelizacji, dziękował im na miejscu biskup pomocniczy Wiesław Lechowicz, który we wrześniu br. odwiedził Siostry pracujące w Kongo oraz wszystkie placówki misyjne prowadzone przez Księży diecezji tarnowskiej. Modlił się także przy grobie śp. ks. Jana Czuby, którego 12 rocznicę męczeńskiej śmierci na misyjnej placówce będziemy wspominać za cztery dni - 27 października.

 

Drodzy Diecezjanie!

 

Radość z naszego misyjnego zaangażowania niech będzie jeszcze pomnożona przez informację, że szpital wybudowany i prowadzony przez diecezję tarnowską w Bagandu w Republice Środkowoafrykańskiej, dzięki Kolędnikom Misyjnym, został powiększony o nowy pawilon, przeznaczony dla leczenia dzieci. W szpitalu tym, w którym posługują lekarze i pielęgniarki z Polski oraz Siostry Pasterzanki, a także miejscowy personel medyczny, otacza się opieką wszystkich potrzebujących, w tym Pigmejów, afrykańskich "pod-ludzi", a więc najbiedniejszych z biednych. Informuję was o tym, abyście Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry - wiedzieli, że wasze ofiary na misje, pomnożone przez zaangażowanie misjonarzy i misjonarek, w tym świeckich wolontariuszy, przynoszą niezwykłe owoce miłości bliźniego, wyrażającej się w duchowej i materialnej trosce o naszych braci i siostry w dalekiej, a zarazem bliskiej nam Afryce. Ta pomoc w ostatnim czasie przyjęła postać zbiórki urządzeń i lekarstw do naszego, "tarnowskiego" szpitala w Afryce. Zapełniony po brzegi kontener już płynie do Afryki. Wszystkim, którzy w wymierny sposób okazali swoją pomoc w zbiórce na rzecz medycznej placówki w afrykańskim buszu, a szczególnie młodzieży z grupy: Inicjatywa - Młodzi Misjom, działającej przy tarnowskiej katedrze, składam uznanie i Bóg zapłać.

Już dziś w Niedzielę Misyjną apeluję do katechetów i nauczycieli o systematyczne działanie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD) i przygotowanie tegorocznej akcji Kolędników Misyjnych, która prowadzona jest w duchu hasła PDMD: Dzieci pomagają dzieciom. Niech i w tym roku słowa te staną się dzięki dziełu Kolędników Misyjnych konkretną rzeczywistością.

Nade wszystko zachęcam was wszystkich do nieustannej modlitwy za misjonarzy, a także o to, by Ewangelia miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju mogła być wszędzie głoszona bez przeszkód i prześladowań.

Za wielkie i ciche dzieło wspierania misji składam podziękowanie Różom Różańcowym, które wczoraj w sanktuarium w Zawadzie k. Dębicy, spotkały się na dziesiątym już, diecezjalnym spotkaniu misyjnym. Dziękuję też tym wszystkim, którzy modlitwą różańcową wypraszają misjonarzom siły i Boże błogosławieństwo oraz otwarte serca na udzielanie misyjnej pomocy.

Na wytrwałe wspieranie działa misyjnego, wynikające ze świadomości, iż misje są sprawą wiary, udzielam wszystkim diecezjanom pasterskiego błogosławieństwa, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

+ Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski

 



Tarnów, 20 października 2010 r., we wspomnienie św. Jana Kantego

 

Dzisiaj jest

sobota,
20 kwietnia 2024

(111. dzień roku)

Święta

Sobota, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Statystyki

DSM i Ministranci - Łagiewniki

Sonda

Podoba Ci się strona?

Tak

Nie


Licznik

Liczba wyświetleń:
3997569