Apel do pieszych.

 „Nie warto ginąć na drodze”

 

 

Rozwój motoryzacji z jakim mamy do czynienia w naszym kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat niesie za sobą negatywne zjawiska, jakimi jest wzrost wypadków drogowych. Każdy wypadek ma wpływ na życie, zdrowie a także psychikę zarówno ofiar jak i sprawców wypadków, a te najtragiczniejsze zmieniają diametralnie sposób życia całych rodzin.

 

Najliczniejszym uczestnikiem ruchu drogowego i najbardziej narażonym na niebezpieczeństwo na drodze jest PIESZY. Człowiek w kontakcie z pojazdem, który ma dużą masę i porusza się ze znaczną prędkością ma bardzo małe szanse na przeżycie.

 

W roku 2011 na terenie Małopolski doszło do 4362 wypadków drogowych,              w których rannych zostało 1150 pieszych, natomiast 137 poniosło śmierć (tj. co 2 ofiara śmiertelna wypadków drogowych), możemy sobie wyobrazić, iż jest to 5 klas w szkole - to tak jakby  jedna szkoła w naszym województwie w ciągu roku  przestała istnieć.

 

Analizy statystyczne pokazują, że w wypadkach drogowych - wśród pieszych najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia – prawie 40%. Do tych tragedii najczęściej dochodziło                        w godzinach wieczornych kiedy widoczność człowieka idącego drogą jest bardzo ograniczona.

 

Właśnie starsze osoby powinny przede wszystkim zwrócić większą uwagę na swoje bezpieczeństwo. Poruszając się po zmierzchu, poza miastem w mało oświetlonych miejscach, bardzo ważne jest używanie elementów odblaskowych lub co najmniej jasnej odzieży tak aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak ubranego lub wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego poruszającego się po drodze z dalszej odległości natomiast jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia.

 

 

 

Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze!

 

Pamiętaj - pieszy powinien poruszaćsię po chodniku,                   a w przypadku jego braku po poboczu. Tylko w przypadku braku pobocza pieszy może poruszać się po jezdni.

 

·         Jeśli idziesz po poboczu lub po jezdni jesteś zobowiązany iść lewą stroną. Wówczas najlepiej widzisz zbliżający się pojazd,                        a zarazem jesteś widziany przez kierującego który zbliża się do Ciebie.

 

·         Idąc po jezdni zajmuj miejsce najbliżej jej krawędzi,                           a w przypadku gdy widzisz nadjeżdżający pojazd to Twoim obowiązkiem jest zejść na pobocze.  

 

·          W przypadku dwóch lub większej ilości pieszych, obowiązani są oni iść jeden za drugim, tylko na drodze o małym ruchu i w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie.

 

·         Jeżeli chcesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, skorzystaj             z przejścia dla pieszych, jeżeli oczywiście ono istnieje.

 

·         Możesz przejść na drugą stronę jezdni poza przejściem dla pieszych jednakże tylko w miejscu oddalonym od tego przejścia co najmniej               o 100m.

 

·         Jeżeli przechodzisz przez jezdnię poza przejściem dla pieszych musisz wówczas znaleźć takie miejsce aby mieć odpowiednią widoczność zarówno z prawej jak i z lewej strony. Jeżeli nie ma takiego miejsca musisz zmienić je na takie z którego będziesz mógł ocenić sytuację na drodze.

 

·         Nie możesz wejść na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd! Samochód musi mieć odpowiednią odległość aby się zatrzymać. Jeżeli nie potrafisz ocenić prędkości nadjeżdżającego pojazdu, poczekaj aż on przejedzie i zanim przejdziesz na drugą stronę ponownie skontroluj sytuację na drodze.

 

·         Nie wchodź na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody,  ograniczającej widoczność drogi. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce na przystankach komunikacyjnych, gdzie pieszy wchodzi na jezdnię spoza stojącego na nim autobusu nie upewniając się czy ma możliwość bezpiecznego przejścia.

 

 

 

Zagrożeniem w ruchu drogowym są zarówno nietrzeźwi kierujący jak                         i  nietrzeźwi piesi.  Człowiek, poruszający się po drodze, będący po alkoholu nie jest w stanie realnie ocenić niebezpieczeństwa na jakie może być narażony. Jego zdolność widzenia jest ograniczona, ruchy nie skoordynowane, a utrata równowagi osoby poruszającej się po jezdni prowadzi do tragicznego w skutkach wypadku. Nietrzeźwi piesi w ubiegłym roku spowodowali ponad 120 wypadków.

 

 

 

 

 

Zwracamy się z APELEM do Państwa o rozwagę na drodze, przestrzeganie tych podstawowych jakże ważnych zasad bezpiecznego poruszania się, które mają ogromny wpływ na poprawę Waszego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

PAMIĘTAJ!

 

Aby szanować przepisy ruchu drogowego, życie ludzkie jest tylko

 

jedno i jest najpiękniejszym i najcenniejszym darem jakie mamy!

 

Nie warto ginąć!

 

 

 

                                                                                   Bezpiecznej drogi życzą:

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego

 

                                                                          Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

Dzisiaj jest

piątek,
19 kwietnia 2024

(110. dzień roku)

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Statystyki

DSM i Ministranci - Łagiewniki

Sonda

Podoba Ci się strona?

Tak

Nie


Licznik

Liczba wyświetleń:
3995438