Komunikat z okazji nadania kościołowi  pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie tytułu Bazyliki Mniejszej

Umiłowani  Diecezjanie!

Z radością przekazuję Wam wiadomość, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – mocą udzielonych jej uprawnień przez Ojca Świętego  – ozdobiła kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej. Uroczyste, publiczne ogłoszenie tego aktu w Diecezji Tarnowskiej zostało zaplanowane na najbliższą sobotę, tj. 20 kwietnia o godz. 11.00 w Grybowie. Uroczystości tej będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Arcybiskup Celestino Migliore.

Bazylika grybowska dołączy do grona Bazylik Mniejszych naszej Diecezji, które znajdują się: w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie. Przyznanie tytułu Bazyliki Mniejszej grybowskiej świątyni – będącej zarazem Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej – w szczególny sposób wzmacnia jej więź ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym i Pasterzem Kościoła tarnowskiego, który jest znakiem jedności z Następcą św. Piotra Apostoła. Papieska decyzja czyni ponadto grybowską świątynię miejscem szczególnego duchowego oddziaływania w tym regionie, tym bardziej, że kościół ten jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania.

Serdecznie zapraszam tarnowskich Diecezjan do udziału w tym ważnym wydarzeniu! W sposób szczególny zapraszam na tę uroczystość wszystkich czcicieli Matki Bożej Grybowskiej, mieszkańców Grybowa i parafii dekanatu grybowskiego, a także wiernych z sąsiednich dekanatów i miejscowości.

W kontekście bieżących wydarzeń w Kościele w Polsce, pragnę także poinformować, że najbliższy tydzień będziemy przeżywać jako V Tydzień Biblijny. Jego hasłem przewodnim są słowa: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym!” (J 11,27). Zapraszam poszczególne parafie naszej Diecezji do organizowania nabożeństw i spotkań biblijnych oraz do korzystania z materiałów  pomocniczych, przygotowanych przez „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Celem tych spotkań jest kształtowanie duchowości biblijnej oraz pomoc w zdobyciu umiejętności coraz głębszego rozumienia tekstu Pisma Świętego.

Na czas szczególnego doświadczania Bożej obecności poprzez dar Jego Słowa utrwalonego w Biblii, a także na pełne radosnej wdzięczności przeżywanie faktu wyniesienia grybowskiej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej, udzielam wszystkim Diecezjanom pasterskiego błogosławieństwa.

Tarnów, 11 kwietnia 2013 r.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI