Komunikat z okazji nadania kościołowi  pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie tytułu Bazyliki Mniejszej

 

            Umiłowani  Diecezjanie!

            Z radością przekazuję Wam wiadomość, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – mocą udzielonych jej uprawnień przez Ojca Świętego  – ozdobiła kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej. Uroczyste, publiczne ogłoszenie tego aktu w Diecezji Tarnowskiej zostało zaplanowane na najbliższą sobotę, tj. 20 kwietnia o godz. 11.00 w Grybowie. Uroczystości tej będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Arcybiskup Celestino Migliore.

            Bazylika grybowska dołączy do grona Bazylik Mniejszych naszej Diecezji, które znajdują się: w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie. Przyznanie tytułu Bazyliki Mniejszej grybowskiej świątyni – będącej zarazem Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej – w szczególny sposób wzmacnia jej więź ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym i Pasterzem Kościoła tarnowskiego, który jest znakiem jedności z Następcą św. Piotra Apostoła. Papieska decyzja czyni ponadto grybowską świątynię miejscem szczególnego duchowego oddziaływania w tym regionie, tym bardziej, że kościół ten jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania.

            Serdecznie zapraszam tarnowskich Diecezjan do udziału w tym ważnym wydarzeniu! W sposób szczególny zapraszam na tę uroczystość wszystkich czcicieli Matki Bożej Grybowskiej, mieszkańców Grybowa i parafii dekanatu grybowskiego, a także wiernych z sąsiednich dekanatów i miejscowości.

            W kontekście bieżących wydarzeń w Kościele w Polsce, pragnę także poinformować, że najbliższy tydzień będziemy przeżywać jako V Tydzień Biblijny. Jego hasłem przewodnim są słowa: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym!” (J 11,27). Zapraszam poszczególne parafie naszej Diecezji do organizowania nabożeństw i spotkań biblijnych oraz do korzystania z materiałów  pomocniczych, przygotowanych przez „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Celem tych spotkań jest kształtowanie duchowości biblijnej oraz pomoc w zdobyciu umiejętności coraz głębszego rozumienia tekstu Pisma Świętego.

 

            Na czas szczególnego doświadczania Bożej obecności poprzez dar Jego Słowa utrwalonego w Biblii, a także na pełne radosnej wdzięczności przeżywanie faktu wyniesienia grybowskiej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej, udzielam wszystkim Diecezjanom pasterskiego błogosławieństwa.

Tarnów, 11 kwietnia 2013 r.

 

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Dzisiaj jest

czwartek,
20 czerwca 2024

(172. dzień roku)

Święta

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Zakończenie Oktawy

Różaniec rodzinny

Statystyki

Sonda

Podoba Ci się strona?

Tak

Nie