Umiłowani Diecezjanie!

 

            Rozpoczęty przed kilkoma dniami Rok Pański 2015 otworzył przed nami drzwi kolejnego roku naszego życia, kierując nas ku przyszłości. Tę zakrytą jeszcze przed nami przyszłość rozświetlają przykłady świętych i błogosławionych, którzy w różnych czasach i okolicznościach potrafili pięknie i owocnie żyć. Papież Benedykt XVI uczył, że „Święci są niejako naszymi starszymi braćmi i siostrami w rodzinie Bożej, którzy biorą nas za rękę i mówią: jeśli ten czy tamten mógł dojść do świętości, to dlaczego nie ty?”.

            Miniony rok oświetlał nam blask świętości bł. Karoliny Kózkówny i bł. Edmunda Bojanowskiego. Rok 2015 został ogłoszony jubileuszowym Rokiem św. Teresy z Avila, której 500. rocznica urodzin przypada 28 marca br. Św. Teresa od Jezusa należy do grona najbardziej znanych w Kościele mistyków, wielkich świętych zakonu karmelitańskiego, których dzieło przyczyniło się do dynamicznego rozwoju duchowości.

            Geniusz św. Teresy z Avila objawił się na różnych płaszczyznach. Była uznaną pisarką, ważną w literaturze hiszpańskiej XVI wieku. Posiadała niezwykłą umiejętność rozumienia świata, docierania do innych ludzi i przekonywania ich, a także radzenia sobie z wszelakimi trudnościami. Św. Teresa zawsze widziała cel podejmowanych przez siebie działań, a mając świadomość celu wybierała drogę, którą należało konsekwentnie podążać. Często przytacza się zdanie św. Teresy od Jezusa: „Solo Dios basta” – „Bóg sam wystarczy”. Odnosimy jednak wrażenie, iż współczesny świat coraz częściej mówi raczej „basta” Bogu – odchodząc od Niego i porzucając wielowiekową tradycję chrześcijańską, a także zakorzenioną w niej historię i kulturę.

            Przesłanie i dziedzictwo duchowe pozostawione przez św. Teresę mają znaczenie ponadczasowe i ponadkulturowe. W jej pismach i w jej życiu możemy bowiem odnaleźć najgłębszą prawdę o człowieku. Św. Teresa jest wiarygodnym świadkiem tego, że najgłębszy sens życia i człowieczeństwa można odkryć jedynie w Bogu.

            Gorąco zachęcam Was do zapoznania się z życiem i dziełem św. Teresy od Jezusa. Jej duchowe córki – siostry karmelitanki – są obecne również w naszej diecezji, wzbogacając jej przestrzeń duchową i otaczając nieustannie płaszczem modlitwy całą wspólnotę tarnowskiego Kościoła.

            Niech Nowy Rok 2015, który z woli Ojca Świętego Franciszka jest zarazem Rokiem Życia Konsekrowanego, będzie dla nas wszystkich czasem duchowego wzrostu pod przewodnictwem św. Teresy z Avila. Chciejmy z jej pomocą owocnie przeżywać kolejny rok naszego życia, w Bogu upatrując niewyczerpane źródło siły oraz ostateczny cel wszelkich naszych dążeń.

 

            Z pasterskim błogosławieństwem

                                   † Andrzej Jeż

                                   BISKUP TARNOWSKI

Dzisiaj jest

czwartek,
20 czerwca 2024

(172. dzień roku)

Święta

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Zakończenie Oktawy

Różaniec rodzinny

Statystyki

Sonda

Podoba Ci się strona?

Tak

Nie