15 sierpnia w Kąclowej odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP, a po nich dożynki parafialne i festyn misyjny na rzecz pracującego w Czadzie miejscowego rodaka ks. Piotra Skraby.

Więcej zdjęć

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, będącą zarazem odpustem parafialnym, miejscowa wspólnota przeżyła kumulację okazji do wspólnego świętowania.

- Odpust parafialny jest dla nas czasem wspominania faktu erygowania naszej parafii, 90 lat temu roku przez bp Leona Wałęgę – przypomina proboszcz parafii ks. Bolesław Bukowiec. Dekret biskupa nosi datę 1 sierpnia 1929 roku. Była to wtedy ostatnia polska parafia w regionie. Dalej zaczynała się Łemkowszczyzna. Stąd, jak wspominają ludzie pamiętający przekazywaną historię, stary kościół parafialny zbudowano na końcu wsi, na granicy z Łemkowszyzną, m.in. po to, aby chętnym z tamtej strony ułatwić korzystanie z katolickiej liturgii.

15 sierpnia w Kąclowej jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził miejscowy rodak, ks. Franciszek Motyka, emeryt z parafii Cieklin. Inny rodak, ks. Kazimierz Koszyk głosił kazania na Mszach świętych i zbierał ofiary na budowany w jego parafii, w Gołkowicach koło Starego Sącza, kościół parafialny.

Po południu odbyły się obchody parafialnych dożynek i festyn misyjny, na rzecz pracującego w Czadzie ks. Piotra Skraby. W czasie święta parafii w świątyni, jak i na festynie wystąpił pochodzący z Tarnopola na Ukrainie zespół „Zbrucz”. Po jego występach można było zaopatrzyć się w drobne pamiątki z kraju naszego wschodniego sąsiada, a cały dochód z ich rozprowadzenia przeznaczony został na pomoc dzieciom wojny na Ukrainie.

- Chcemy świętować razem, chcemy, jako mieszkańcy i parafianie, razem pomagać sobie i innym. Przygotowaliśmy festyn i wiele występów. Mam nadzieję, że spodoba się naszym mieszkańcom choćby występ naszych dzieci z zespołu folklorystycznego :Pogórzańskie dzieci”, który w Kąclowej od paru lat prowadzimy, starając się zaszczepić dzieciom miłość do naszej małej ojczyzny, pamięć o tradycji i obyczajach – mówi Ewa Matuła, instruktorka Wiejskiego Domu Kultury, filii GOK w Grybowie.

źródło: gosc.pl

W poniedziałek 20 maja w Ptaszkowej i Kąclowej odbyła się uroczystość bierzmowania. Szafarzem sakramentu był biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.

W kościele parafialnym w Ptaszkowej do sakramentu bierzmowania przystąpili młodzi z miejscowej parafii, a także z Cieniawy i Krużlowej.

Wieczorem tego samego dnia bierzmowanie odbyło się także w kościele parafialnym w Kąclowej. Tutaj z rąk bp. Kawy sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęli młodzi z miejscowej wspólnoty parafialnej, a także z Binczarowej i Florynki.

W homilii bp Kawa nawiązał do ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej. - Symbolem Ducha Świętego jest wino, które wcześniej było wodą nalaną do sześciu stągwi. Te zaś są obrazem naszej codzienności. Jezus przychodzi, aby przemieniać nasze życie i poprzez Ducha Świętego być obecnym w naszej codzienności. Katolicy są przyzwyczajeni, że czas dla Boga mają tylko w niedziele i święta, podczas gdy przez sześć dni tygodnia pochłaniają ich sprawy tego świata. Jezus pragnie być w nas i z nami przez cały tydzień, przez całe życie, nie tylko od święta - mówił do młodych bp Edward zachęcając ich do pogłębiania swojej codziennej relacji z Jezusem, do słuchania Ducha Świętego i postępowania zgodnie z Jego natchnieniami.

Od Środy Popielcowej, w dni powszednie Wielkiego Postu, trwa w par. NMP Wniebowziętej modlitewna krucjata.

Trzy lata temu ks. Jacek Chmura, wikariusz w parafii Kąclowa, zaproponował, by w wybrane przez siebie dni powszednie Wielkiego Postu chętni parafianie pościli o chlebie i wodzie.

- Inicjatywa spodobała się parafianom, którzy do specjalnej księgi zapisywali się na wybrane przez siebie dni powszednie Wielkiego Postu. Podobnie będzie i w tym roku. Niektórzy zapisują się nawet na kilka dni, na przykład we wszystkie środy czy piątki - mówi ks. proboszcz Bolesław Bukowiec.

W sumie codziennie, poza niedzielami i świętami, poszczą w Kąclowej minimum dwie, trzy osoby. - Motywem jest nasze wynagrodzenie Panu Bogu za popełnione grzechy, ale także prośba o nawrócenie grzeszników, pojednanie zwaśnionych czy wyzwolenie z nałogów - dodaje duszpasterz.

piątek,
22 października 2021