Licznik

Liczba wyświetleń:
3258195

Statystyki

15 sierpnia w Kąclowej odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP, a po nich dożynki parafialne i festyn misyjny na rzecz pracującego w Czadzie miejscowego rodaka ks. Piotra Skraby.

Więcej zdjęć

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, będącą zarazem odpustem parafialnym, miejscowa wspólnota przeżyła kumulację okazji do wspólnego świętowania.

- Odpust parafialny jest dla nas czasem wspominania faktu erygowania naszej parafii, 90 lat temu roku przez bp Leona Wałęgę – przypomina proboszcz parafii ks. Bolesław Bukowiec. Dekret biskupa nosi datę 1 sierpnia 1929 roku. Była to wtedy ostatnia polska parafia w regionie. Dalej zaczynała się Łemkowszczyzna. Stąd, jak wspominają ludzie pamiętający przekazywaną historię, stary kościół parafialny zbudowano na końcu wsi, na granicy z Łemkowszyzną, m.in. po to, aby chętnym z tamtej strony ułatwić korzystanie z katolickiej liturgii.

15 sierpnia w Kąclowej jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził miejscowy rodak, ks. Franciszek Motyka, emeryt z parafii Cieklin. Inny rodak, ks. Kazimierz Koszyk głosił kazania na Mszach świętych i zbierał ofiary na budowany w jego parafii, w Gołkowicach koło Starego Sącza, kościół parafialny.

Po południu odbyły się obchody parafialnych dożynek i festyn misyjny, na rzecz pracującego w Czadzie ks. Piotra Skraby. W czasie święta parafii w świątyni, jak i na festynie wystąpił pochodzący z Tarnopola na Ukrainie zespół „Zbrucz”. Po jego występach można było zaopatrzyć się w drobne pamiątki z kraju naszego wschodniego sąsiada, a cały dochód z ich rozprowadzenia przeznaczony został na pomoc dzieciom wojny na Ukrainie.

- Chcemy świętować razem, chcemy, jako mieszkańcy i parafianie, razem pomagać sobie i innym. Przygotowaliśmy festyn i wiele występów. Mam nadzieję, że spodoba się naszym mieszkańcom choćby występ naszych dzieci z zespołu folklorystycznego :Pogórzańskie dzieci”, który w Kąclowej od paru lat prowadzimy, starając się zaszczepić dzieciom miłość do naszej małej ojczyzny, pamięć o tradycji i obyczajach – mówi Ewa Matuła, instruktorka Wiejskiego Domu Kultury, filii GOK w Grybowie.

źródło: gosc.pl

W poniedziałek 20 maja w Ptaszkowej i Kąclowej odbyła się uroczystość bierzmowania. Szafarzem sakramentu był biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.

W kościele parafialnym w Ptaszkowej do sakramentu bierzmowania przystąpili młodzi z miejscowej parafii, a także z Cieniawy i Krużlowej.

Wieczorem tego samego dnia bierzmowanie odbyło się także w kościele parafialnym w Kąclowej. Tutaj z rąk bp. Kawy sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęli młodzi z miejscowej wspólnoty parafialnej, a także z Binczarowej i Florynki.

W homilii bp Kawa nawiązał do ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej. - Symbolem Ducha Świętego jest wino, które wcześniej było wodą nalaną do sześciu stągwi. Te zaś są obrazem naszej codzienności. Jezus przychodzi, aby przemieniać nasze życie i poprzez Ducha Świętego być obecnym w naszej codzienności. Katolicy są przyzwyczajeni, że czas dla Boga mają tylko w niedziele i święta, podczas gdy przez sześć dni tygodnia pochłaniają ich sprawy tego świata. Jezus pragnie być w nas i z nami przez cały tydzień, przez całe życie, nie tylko od święta - mówił do młodych bp Edward zachęcając ich do pogłębiania swojej codziennej relacji z Jezusem, do słuchania Ducha Świętego i postępowania zgodnie z Jego natchnieniami. 

więcej...

Od Środy Popielcowej, w dni powszednie Wielkiego Postu, trwa w par. NMP Wniebowziętej modlitewna krucjata.

Trzy lata temu ks. Jacek Chmura, wikariusz w parafii Kąclowa, zaproponował, by w wybrane przez siebie dni powszednie Wielkiego Postu chętni parafianie pościli o chlebie i wodzie.

- Inicjatywa spodobała się parafianom, którzy do specjalnej księgi zapisywali się na wybrane przez siebie dni powszednie Wielkiego Postu. Podobnie będzie i w tym roku. Niektórzy zapisują się nawet na kilka dni, na przykład we wszystkie środy czy piątki - mówi ks. proboszcz Bolesław Bukowiec.

W sumie codziennie, poza niedzielami i świętami, poszczą w Kąclowej minimum dwie, trzy osoby. - Motywem jest nasze wynagrodzenie Panu Bogu za popełnione grzechy, ale także prośba o nawrócenie grzeszników, pojednanie zwaśnionych czy wyzwolenie z nałogów - dodaje duszpasterz.

Dzisiaj jest

środa,
05 października 2022

(278. dzień roku)

Święta

Środa, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II
Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy

Zegar

Powitanie Ks. Proboszcza

Droga Krzyżowa

Sonda

Podoba Ci się strona?

Tak

Nie